Tanulni szeretnék,,,,DE NINCS PÉNZEM !!!

2013.03.12 15:52

 

Segítség! Tanulni szeretnék, de nincs pénzem

 

Talán nem túlzás azt állítani, hogy Nógrádi Bence ma az egyik legnépszerűbb magyar üzleti előadó, tréner. Könyvei (Rinocérosz üzletkötés, Mikor leszel milliomos I-II.) sok ezer üzletépítő számára nyújtanak bátorítást és gyakorlati módszereket. Az MLM Café felkérésére ezen a héten egy konkrét problémáról ír, amelyre minden fejlődni vágyó üzletépítő (és vállalkozó) keresi a megoldást: hogyan juthatunk el egy tréningre, ami segítheti az üzletünket, ha jelen pillanatban úgy tűnik, hogy nem engedhetjük meg magunknak a részvételi díjat. Bencétől a honlapján (www.nogradibence.hu) keresztül lehet személyesen tanácsot kérni. Az MLM Café heti hírlevelében a szerző válaszát közöljük, amelyet néhány napja az egyik olvasójától érkezett levelére válaszul írt. Nógrádi Bence tanácsa más, hasonló cipőben járó üzletépítő számára elgondolkodtató lehet.
 
 E-mailen érkezett részemre a következő üzenet:
 
„Kedves Nógrádi Bence! Olvastam a Hétköznapi harcosok című könyvét. NEM TUDTAM LETENNI! Ez volt az első olyan könyv, amit elejétől a végéig elolvastam egy este. És innen szereztem tudomást a honlapjáról. Ne haragudjon, hogy kérésemmel Önhöz fordulok. Láttam a következő tréningje programját az interneten - www.mlmmaraton.hu - és nagyon nagy szükségem lenne, hogy részt tudjak venni rajta, de nem tudom kifizetni az árát. Szégyellem leírni, de egyszerűen ez a helyzet. A cégemet az önkormányzat tönkretette. A férjem taxizik. A legnagyobb rémálmom, hogy alkalmazottként kell egész életemben dolgoznom napi 8-10 órát. Ezért ebben a vállalkozásban látom a jövőt, amit néhány hónapja kezdtem el. Képes lennék bármennyit dolgozni érte! De ahhoz, hogy sikeres legyek, ezt a szakmát meg kell tanulnom. Nem motivációra, nem elméletre, hanem GYAKORLATI képzésre van szükségem. Tudom, hogy óriási lendületet adna, ha részt tudnék venni az Ön tréningjén. Ezért kérdezem: van-e arra lehetőség, hogy később fizessem ki a jegyet, ahogy lesz majd az üzletből jövedelmem, vagy esetleg részletekben. Kérem, ne vegye sértésnek, amit írtam, de nagyon egyedül vagyok, és nincs akire számítsak. Ha nem válaszol nekem, meg fogom érteni, biztos százan írnak Önnek naponta. De nekem Ön az utolsó reményem…” F.Csilla. Miskolc
 
Kedves Csilla!
 
Levelére válaszolva mindenekelőtt köszönöm kedves visszajelzését a könyvemről. 
Megértem a helyzetét, magam is voltam nem egyszer hasonló szituációban, amikor pénzre lett volna szükségem, hogy megtanuljak valamit (pl: nyelvtanfolyam, egyetem), amiből azután extra jövedelemre tudtam (volna) szert tenni. Íróként és előadóként természetesen örömmel veszem, ha jelentkezik egy tréningre, de üzletemberként van egy irányelvünk, mely szerint csak az kap szolgáltatást, aki előre kifizette a teljes összeget.
Sajnos az MLM üzletben a nevetségesen alacsony áron dolgozó „trénerek” és a pár ezer forintért hirdetett, „hétvégi fejtágítók” miatt egy komoly képzés sokak számára drágának tűnik. Pedig az igazság az, hogy nem a tréning drága – csak van, aki nem tudja megfizetni.
Nagy különbség!
A „nincs pénz!” problémára a következő négy, népszerű megoldásról tudunk:
 
1.      Kölcsönkérünk egy baráttól (családtag stb.)
Ezt mind a kölcsönt kérő, mind a kölcsönt nyújtó oldaláról hibás lépésnek tartom. Ezért ezt a „megoldást” én személy szerint elutasítom – még abban az esetben is (és most talán magam ellen beszélek), ha egy tanfolyam kifizetéséreszánjuk a kölcsönkért pénzt.
2.      Felveszünk a banktól hitelt
Dettó rossz megoldás, sőt, még vészesebb, mint a szimpla kölcsönkérés. Az okokat itt most nem részletezem, gondolkozó emberek számára azt hiszem, nem is szükséges. Nézd meg a világ (és nem csak Magyarhon!) jelenlegi gazdasági helyzetét, ami teljes egészében a folyamatos hitelfizetésre épül. Amerika és Németország a két kiugró példa. A legfrissebb, görög helyzetről pedig nyilván hallott már a sajtóból.
3.      Hozzányúlunk a megtakarításainkhoz
Mindig ez tűnik a legkönnyebb lépésnek: az ember odalép egy bank automatához, és kivesz a takarékszámláról X ezer forintot, azzal a felkiáltással, hogy „majd később visszarakom”. És pontosan ezért nem sikerül soha félreraknunk pénzt. És egyik nap azt vesszük észre: elfogytak a megtakarításaink is, és már NINCS MIBŐL elvenni. (Ezért lényeges, hogy a megtakarításainkat olyan helyen tartsuk, amihez nem tudunk könnyedén hozzáférni.) Rengeteg emberrel találkozom, otthon is, de itt Dél-Afrikában is, akik panaszkodnak, hogy korábban milyen jól ment nekik, most meg a bank el akarja vinni a házat, nincs bevétel, minden összeomlik. És ha őszinték, kérdéseimre elismerik, hogy bizony bizony: jobban kellett volna figyelni a pénzre, amikor volt, mert akkor költöttek sok olyan dologra is, amire nem is volt igazán szükség.
4.      Még többet dolgozunk
Ez még akár elvileg működő módszer is lehetne, ha nem lenne előttünk Bandi, a jószívű ló példája Orwell Állatfarm című szatirikus regényéből, akinek ugyanez a jelszava, majd szegény a vágóhídon végzi. A helyzet az, hogy ha 8 órában nem tudunk elegendő jövedelmet szerezni a jelenlegi munkánk révén, akkor valószínűleg nem az idő mennyiségével, hanem a hatékonysággal (vagy magával a munkával) van a gond. A „dolgozz többet – keress többet!” egy jól hangzó szlogen, de szinte biztosan nem vezet el minket az anyagi függetlenséghez. Legalábbis szerintem. Ha ez valóban működne, akkor mindenki, akinek ma két vagy akár három állása van, jólétben élne. Ehelyett gondolja végig, hány olyan embert ismer, akik keményen végigdolgozták az egész életüket, és ma szinte semmit nem tudnak felmutatni, amit birtokolnak. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem kell keményen dolgozni. Dehogynem! Sőt, a siker elérésnek első lépése a kemény munka. Csak azt mondom, hogy magában ez az egy lépés nem húz ki minket a sz..egénységből.
No, de ha a négy népszerű lépés nem működik, akkor most mit csináljunk?
Menjünk el lopni?
Vegyünk lottószelvényt?
Írjunk könyvet? (Egyébként ez nem rossz megoldás, csak éppen irtó sokáig tart, amíg egy ötletből eladható könyv lesz, nekünk meg MOST kell a pénz...)
Vagy folytassuk a siránkozást és adjuk fel az álmainkat?
 
SZÓ SEM LEHET RÓLA!
Ezért van itt még az ÖTÖDIK MEGOLDÁS, amit ugyan ma még nagyon kevesen alkalmaznak (okosan), pedig ez valójában az egyetlen gyors és valóban hatékony módszer.
Az ötödik megoldás: ADJ EL, MÉG MA!
Mi az, amit még ma el tudunk adni? Az átlagember erre szétnéz a háza táján, hogy mit tudna pénzzé tenni? Dél-Afrikában vagy az USA-ban elterjedt a vasárnapi „garage-sale”, amiről a magyar embernek a tavaszi lomtalanítás jut eszébe: az emberek kiteszik a házuk elé a kinőtt ruhát, alig használt biciklit, könyvet, vagy elsétál a bolhapiacra és megpróbál megszabadulni a „kacattól”. A gond az, hogy miután kiárultuk a lakást, a problémát nem oldottuk meg: nincs rendszeres jövedelmünk. És hiába álmodozunk arról, hogy eladjuk az ismerősünk 50 milliós budai telkét 3% jutalékért (értsd: 1.5 millió forint), ha senkit nem ismerünk, aki pont egy ilyen ingatlant keres.
Ezért a megoldás, hogy keresünk egy olyan terméket, amelynek az eladásával azonnali bevételhez jutunk.
Megismétlem: olyan terméket keresünk, amivel AZONNALI BEVÉTELHEZ JUTUNK.
Személyes példa: gyerekkoromban akváriumi halakat tenyésztettem, és minden vágyam az volt, hogy szert tegyek néhány különleges afrikai sügérre, amelyek akkor még valódi különlegességnek számítottak a magyar kisállattartás piacán. De egy tenyészállomány megszerzése – főleg egy tizenkét éves kölyök számára – elérhetetlen álomnak tűnt a heti zsebpénzből. Támadt egy ötletem. Bementem a közeli „Bio-Butik” kisállatkereskedésbe, és a tulajdonosnak, Lajos bácsi elé álltam azzal a kérdéssel: mennyi bevételt kellene behoznom az üzletének, hogy a „jutalékom” fedezze az áhított afrikai sügéreket?
A következő hetekben a tanítás utáni délutánokat azzal töltöttem, hogy a pesti állatkereskedésekbe tubifexet szállítottam (ez egy elég büdös, vöröses színű gyűrűsféreg, amit az akváriumi halak etetésére használtunk akkoriban). A lényeg: egy hónap múlva egy afrikai sügérkolónia büszke tulajdonosa voltam.
Van, aki azt mondja, hogy az embernek joga van a tanuláshoz. Erről nekem az a véleményem, hogy a tanulás (már persze, ha olyan dolgot tanulhatunk, amit mi választunk, és nem amit ránk erőltetnek) egy privilégium.
Amikor valaki azt mondja, „a hétvégén tanulni megyek!” – legyen szó reflexológia tanfolyamról, üzleti képzésről vagy akár nyelvtanfolyamról, arra gondolok: Ez egy szerencsés ember, hogy megteheti, hogy tanul.
A tanulás tehát nem „jár”, hanem ki kell érdemelni.
A valódi jele a szándéknak, hogy meg akarunk tanulni valamit, az nem maga a tanulás, hanem az időnek (és a pénznek) az előteremtése, amely a tanuláshoz szükséges.
Ezért azt javasolom: keressen egy olyan terméket, amiből belátható időn belül össze tud gyűjteni a céljai eléréshez szükséges összeget, legyen az egy üzleti szeminárium belépője.
Milyen terméket? Amelyik megfelel a következő négy feltételnek:
1. Azonnal, különösebb szaktudás nélkül eladható akár nagy mennyiségben is.
2. Az eladásaid után egyszerűen kiszámítható, korrekt jutalékot kapsz.
3. Az eladást követően késedelem nélkül kifizetik a jutalékodat.
4. A szóban forgó termék piaca számodra elérhető. (Magyarul: egyszerűen meg tudod találni, és meg tudod közelíteni a vásárlót.) 
Ha valóban részt akarsz venni egy tréningen, tessék ezt bebizonyítani!
Az év elején jelentkezett hozzánk egy férfi, üzletkötőnek. Elkezdte mondani, hogy hol dolgozott eddig, mennyire ügyes volt korábban biztosítási ügynökként. Annyit mondtam neki: „Barátom, itt van tíz db üzleti könyv. Van rá 48 órád, hogy értékesítsd őket. Nem érdekel, hogy csinálod. Ha sikerül, fel vagy véve! Start!”
Egy hét múlva futárt kellett küldenem hozzá a könyvekért. Egy darabot nem sikerült eladnia. Nem volt miről tovább beszélnünk.
Ugyanazon a héten egy másik álláskereső nem tíz, hanem hatvan darab könyvet adott el két nap alatt. Azóta is nálunk dolgozik.
Ami nálunk évek óta egy bevált megoldás: aki jönni akar a tréningre, elad néhány jegyet, és a jutalékából kifizeti a saját részvételét. Ennyire egyszerű!
Ha erre az a válasz, hogy „jó, de én nem tudok eladni…!” – semmi gond! Senki nem születik úgy, hogy tud eladni, még a szakma legjobbjai sem.
Van megoldás! Tessék elolvasni és kijegyzetelni a Rinocérosz üzletkötés című könyvet-
Egy kicsit hosszúra nyúlt a levelem, de szeretném megértetni: NEM a pénz segíti ki az embert a gödörből, hanem egy DRASZTIKUS NÉZŐPONTVÁLTÁS a saját felelősség-vállalásunkkal kapcsolatban, hogy MIT vagyunk hajlandók megtenni a céljaink eléréséért.
Ha valóban eldöntötte, hogy el akarsz jönni egy tréningre, akkor most tessék ELDÖNTENI, hogy nem az akadályokra fog koncentrálni. Ne azt mondja, hogy „nincs pénzem kifizetni”, hanem azt: „MIT KELL TENNEM, hogy LEGYEN pénzem kifizetni?!”
Ha sikerült ezt a hozzáállást megteremteni, nagyon szívesen segítek a következő lépésnél.
Remélem, hamarosan találkozunk személyesen.
 
Barátsággal,
 

 

Nógrádi Bence

Író, előadó, sales-marketing tanácsadó

Minden jog fenntartva! Ó www.milliomos.hu

Sales & Marketing Üzleti Tippek © www.milliomos.hu  

A SZERZŐRŐL:                                                                     

Nógrádi Bence író, az egyik legismertebb magyar üzleti előadó. Az első magyar eladástechnikai kézikönyv, a több mint hetvenötezer példányban eladott Rinocérosz üzletkötés, valamint az első magyar üzletépítési kézikönyv, a Mikor Leszel Milliomos? I-II írója. Könyvei megjelentek románul és oroszul. Tizenegy éve tart szemináriumokat itthon és külföldön, előadásain összesen több mint félmillió ember vett részt. Dél-Afrikában és Magyarországon él.